0

Koszyk

testosteron wszystko co powinieneś wiedziećTestosteron jest męskim hormonem, który również używany jest w charakterze sterydu o działaniu anaboliczno-androgennym, czyli SAA. To jeden z najpopularniejszych anabolików stosowanych przez osoby początkujące i te mające większe doświadczenie. Co warto wiedzieć na temat testosteronu w dopingu?

Testosteron – podstawowe informacje

Testosteron to związek zaliczany do androgenów, główny męski steroidowy hormon. Jest on wytwarzany przez komórki jąder pod wpływem hormonu luteinizującego oraz w niewielkich ilościach przez inne narządy – korę nadnerczy, jajniki.

Hormon ten pełni szereg funkcji, między innymi odpowiedzialny jest za kształtowanie cech płciowych, spermatogenezę, czyli produkcję spermy, pobudza libido. Również testosteron wykazuje działanie anaboliczne, a dokładnie buduje białka, z których składa się tkanka mięśniowa.

W organizmie mężczyzny nie dochodzi jednak do samoczynnej rozbudowy tkanki mięśni na skutek naturalnej obecności testosteronu. To zbyt mała ilość, aby uzyskać silny efekt anaboliczny. Właśnie dlatego wtedy, gdy celem jest znaczna rozbudowa muskulatury, stosowane są sterydy na bazie testosteronu.

Zawierają one znacznie większe dawki testosteronu niż ten wytwarzany przez organizm. To powoduje, że rezultat anaboliczny jest znacznie silniejszy, lecz również daje szereg skutków ubocznych, wśród których znajduje się między innymi zablokowanie naturalnego wydzielania testosteronu.

W dopingu, ale też w leczeniu stosowane są estry testosteronu, które różnią się pod względem swojej długości. Właśnie dlatego wyróżniane są ich trzy główne formy, czyli:

 • Testosterone Propionate
 • Testosterone Enanthate
 • Testosterone Cypionate

Każda z tych form testosteronu ma nieco inne działanie, dlatego kulturyści często mają problemy z wyborem tej, która będzie najlepsza. W tym celu należy poznać ich konkretne właściwości.

Rodzaje testosteronu – co wybrać?

Każdy z powyższych typów testosteronu różni się długością estrów. Można je zatem podzielić na testosteron krótki, który ma krótkie estry, a także testosteron długi, którego estry są dłuższe. Długość estrów warunkuje głównie okres półtrwania testosteronu, a także jego efekty.

Testosterone Propionate

To testosteron krótki, czyli posiadający krótkie estry. Charakteryzuje się krótkim okresem półtrwania w organizmie i szybko osiąga maksymalne stężenie po iniekcji. Wymaga on jednak systematycznego powtarzania tej procedury – najczęściej co 2 dni. Ma on jednak niskie ryzyko skutków ubocznych.

Testosterone Enanthate

To rodzaj testosteronu długiego, który wykazuje już dłuższy okres półtrwania. Powoduje to, że nie wymaga on tak częstych iniekcji, ale jednocześnie zwiększa ryzyko pojawienia się skutków ubocznych.

Testosterone Cypionate

W tym przypadku mowa o najdłużej działającym, długim estrze testosteronu, który działa dłużej niż Testosterone Enanthate. W jego przypadku największym minusem jest jednak duże ryzyko skutków ubocznych, co wynika z silnej aromatyzacji. Zastrzyki można jednak stosować wtedy rzadziej – raz na tydzień.

Wybór odpowiedniej formy testosteronu jest kwestią indywidualną, dlatego też nie można jednoznacznie wskazać, która jego forma będzie mogła zapewnić optymalne działanie.

Jak stosować testosteron?

Anaboliki zawierające testosteron są popularne zarówno wśród początkujących, jak również bardziej zaawansowanych użytkowników.

Preparaty anaboliczne zawierające testosteron są przeznaczone do wykonania iniekcji domięśniowej – wtedy działają najskuteczniej. Dawkę dobiera się w zalewności od rodzaju testosteronu, a także od indywidualnych preferencji i predyspozycji.

Osoby początkujące powinny rozpocząć od najniższych dawek, natomiast trenujący mający duże doświadczenie mogą wybierać większe dawki.

Testosteron często jest też łączony z innymi anabolikami, by stworzyć cykl charakteryzujący się wysoką skutecznością w budowie masy mięśniowej, siły, rzeźby mięśni.

Skutki uboczne stosowania testosteronu

Stosowanie testosteronu może powodować skutki uboczne, które uzależnione są od jego rodzaju, dawki i indywidualnej odpowiedzi organizmu.

Główne skutki uboczne to:

 • większa retencja wody
 • trądzik
 • łojotok
 • wypadanie włosów
 • ginekomastia
 • nadciśnienie
 • podwyższony poziom cholesterolu
 • agresja

Zapraszamy do zamówienia testosteronu w naszym sklepie ze sterydami online MocneSuple.pl!